درمان گردن درد

تشخیص ( درمان گردن درد )

 

معاینه فیزیکی

پزشک به دقت محدودیت‌های حرکتی، مشکلات مربوط به حفظ تعادل و درد را بررسی می‌کند و در طول معاینه، واکنش نشان ندادن پایین‌ تنه، ضعف عضلانی، از دست دادن حواس یا دیگر نشانه‌ های آسیب نخاع را مدّ نظر قرار می‌دهد. پزشک حساسیت به لمس ، کرختی و ضعف عضلانی  و استقامت و نحوه تحریک پذیری گردن را هنگام معاینه فیزیکی بررسی می‌کند و از شما می‌خواهد تا سرتان را تا جایی که می‌توانید به جلو، عقب و چپ و راست ببرید.

 

عکس برداری

تست عکس برداری اشعه ایکس برای تشخیص درد مفصل گردن و شانه  تاثیر بسیار زیادی دارد تست های ساده اشعه ایکس میتواند اختلالاتی مانند تنگی فضای دیسک،بیماری های روماتیسم،جراحت و زخم،لغزندگی دیسک، تنگی کانال نخاعی،شکستگی و عدم استحکام ناشی ازکشیدگی بیش ازحد را نشان دهد
تست عکس بردای ام آر آی یکی ازدیگر از تست هایی است که آسیب دیدگی های عصب را نشان میدهد این نوع تست دقیق تر از تست اشعه ایکس برای نشان دادن جزئیات است

سی تی اسکن در بعضی از مواقع میتواند جایگزین ام آرآی شود

 

آزمایش‌های عصب

اگر پزشک احتمال دهد که علت گردن درد به تحت فشار بودن عصب مربوط می‌شود، الکترومیوگرافی (تست نوار عصب و عضله یا EMG) را تجویز خواهد کرد. در این آزمایش، سوزن‌های بسیار باریکی برای مشخص کردن نحوه عملکرد اعصاب مورد نظر از راه پوست وارد عضله می‌شوند.

 

تست های  آزمایشگاهی

– آزمایش‌های خون : گاهی به کمک آزمایش‌های خون به وجود التهاب یا عارضه‌هایی عفونی پی برده می‌شود که می‌توانند علت گردن درد باشند.

-نمونه گیری مایع نخاع (سوراخ کردن کمر یا پونکسیون کمری) : در این آزمایش سوزنی را با دقت داخل مهره‌ها می‌کنند تا نمونه‌ای از مایع اطراف مغز و نخاع را تهیه کنند. ابتلا به مننژیت با آنالیز این نمونه آشکار می‌شود.

 

راه ها و روش های درمان

انواع متفاوتی از درمان ها برای درمان اختلال درمفصل گردن وجود دارد و انتخاب مناسب ترین درمان ها براساس دلیل بروز درد میزان شدت آن  و همچنین تشخیص بستگی دارد.

 

دارو

پزشک ممکن است برای درمان گردن درد  مصرف دارو را به شما توصیه کند میزان شدت درد بر روی انتخاب نوع دارو تاثیرگذار است . داروهای مختلف و متعددی از داروهای مسکن گرفته تا داروهای ضد التهابی مثل استروئیدها به کاهش درد گردن در حین بهبودی کمک می کند. بسته به گردن درد و نوع فتق دیسک گردنی، یا این داروها را به تنهایی مصرف می کنید یا با فیزیوتراپی و درمان های دیگر آنها را مورد استفاده قرار می گیرد.

شما باید برای مصرف همه این داروها به توصیه های پزشک با دقت گوش دهید بدون مشورت پزشک هرگزداروهای با تجویز پزشک و داروهای بدن نسخه را با یکدیگر مصرف نکنید.

 

تزریق

تزریق اپیدورال گردنی: این تزریق فضای اپیدورال، یعنی فضای اطراف غشاء پوشاننده‌ی نخاع و ریشه‌های عصبی، را هدف قرار می‌دهد. عصب‌ها با گذشتن از دورن فضای اپیدورال به گردن، شانه‌ها و بازوها می‌رسند پس اگر ریشه‌ی عصب واقع در فضای اپیدورال ملتهب شود، درد در ناحیه گردن، بازو و شانه بروز می‌یابد. تزریق اپیدورال گردنی داروی ضدالتهاب را وارد فضای اپیدورال می‌کند تا التهاب ریشه‌های عصب را کاهش دهد. گاهی این تزریق تسکین کامل و همیشگی درد را به دنبال دارد و گاهی درد را برای چند ماه از بین می‌برد.

تزریق در نقاط ماشه‌ای: این روش درمانی برای موارد شدید تر استفاده می‌شود. تقاط ماشه‌ای گره‌های عضلانی هستند که زمان آزاد نبودن عضله‌ها ایجاد می‌شوند. تزریق در نقاط ماشه‌ای مسکن را در ناحیه مورد نظر وارد می‌کند. البته در کنار این تزریق از روش‌های درمانی دیگر، نظیر برنامه ورزشی (طب فیزیکی) و انجام ورزش برای گردن درد برای افزایش انعطاف‌پذیری، قدرت و حرکت مناسب عضله‌ها، استفاده می‌شود.

 

فیزیوتراپی

پزشکان فیزیوتراپی با کمک درمان های متنوعی میتوانند به رفع و کاهش گردن درد کمک کنند این درمان ها عبارتند از:

– ماساژ تراپی

– اولتراسوند یا فراوادرمانی (باعث کاهش درد ماهیچه ها ومفصل میشود)

– تحریک الکتریکی عصب از راه پوست با استفاده ازدستگاه الکتریکی TENS  (درمانی که ازامواج الکتریکی برای کاهش درد استفاده میکند)

– تحرک مفصل با درمان های دستی (درمان های دستی که باعث بهبود عملکردمفصل با کشش ماهیچه ولیگامنت ها میشود)

– کشش (شامل کشش ها ی خفیف مفصل گردن است) وباعث کاهش سریع درد دربعضی ازافراد مخصوصا درصورتیکه درد ناشی ازتحریک ریشه عصب یا گرفتگی ماهیچه ها باشد میشود

– شاک ویو تراپی : انرژی موج صوتی از منبع، مولد موج صوتی، توسط ژل کوپلینگ به ناحیه‌های دردناک بدن هدایت می‌شود و موجب تسریع درمان بافت ها می شود.

-مگنت تراپی : درمانی است  که با استفاده ازامواج مغناطیسی باعث درمان بیمار میشود.در روش مگنت تراپی با قرار دادن مغناطیس های دائمی نزدیک بدن باعث بهبودی سریع استخوان،کاهش درد،ایجاد تاثیرات درمانی دیگر در بدن میشویم

 

ورزش و حرکات اصلاحی

وقتی به اندازه کافی بهبودی پیدا کردید و پزشک اجازه داد، حرکات کششی را می توانید انجام دهید تا هم گردن درد کاهش پیدا کند و هم انعطاف پذیری خود را بهبود ببخشید.ورزش های گردن درد در تقویت عضلات گردن بسیار موثرند.

بهتر است پس از گرم کردن عضلات با دوش، حمام یا حوله گرم، این حرکات را انجام دهید.

در ادامه چند حرکت کششی مخصوص درگردن درد ارائه شده است که می توانید در خانه انجام دهید:

به آرامی سر خود را به سمت چپ بچرخانید. با دست چپ،فشار بسیار سبکی را بر روی چانه وارد کنید تا سر شما کمی بیشتر بچرخد.به مدت ۲۰ ثانیه در این وضعیت باقی بمانیدو به آهستگی سر خود را به حالت اولیه برکردانید. این کار را با دست راست و حرکت سر به سمت راست تکرار کنید.

سر خود را به سمت چپ کج کنید و سعی کنید با گوش چپ خود شانه خود را لمس کنید. با دست چپ، فشار کمی بر شقیقه وارد کنید. به مدت ۲۰ ثانیه در این وضعیت باقی بمانید و سپس این کار را در سمت راست انجام دهید.

سر خود را به سمت جلو خم کنید و سعی کنید با چانه خود سینه خود را لمس کنید. در حین انجام این کار، شانه ها را شل کنید. به مدت ۲۰ ثانیه در این وضعیت باقی بمانید و سپس آن را تکرار کنید.

به پشت دراز بکشید و زانوهای خود را خم کنید و یک بالش برای محافظت در زیر سر و گردن قرار دهید. سر خود را مثل هنگامی که می خواهید حرف کسی را تایید کنید به آرامی تکان دهید. به مدت ۱۰ ثانیه در این وضعیت باقی بمانید و سپس عضلات را شل کنید. این کار را ده بار انجام دهید.

در صورتی که در هر یکی از این حرکات ورزشی به شدت احساس ناراحتی می کنید، فورا آن را متوقف کنید.

 

درمان دستی

درمان های دستی ملایم عملکرد گردن را به حالت طبیعی باز میگرداند و باعث تسکین درد می‌شود. متخصص کایروپراکتیک گردن و مفصل‌های آن را جهت کاهش سفتی، بهبود قابلیت حرکتی و افزایش دامنه حرکت دستکاری می‌کند. احتمال دارد این تنظیم‌ها برای بیماران دچار عارضه‌های گردن، مانند تنگی سرخرگ گردن یا استئوآرتریت پیشرفته، نمناسب نباشد یا خطرناک باشد. اما در مواردی مانند گرفتگی عضلات می تواند بسیارموثر باشد . متخصص کایروپراکتیک پیش از شروع درمان تشخیص می‌دهد که آیا دستکاری‌ها موجب آسیب بیشتر می‌شوند یا به روند درمان کمک می کنند .

 

گردنبند طبی

شایع ترین علتبرای بستن گردن بند طبی کاهش گردن درد است. گردن بند باعث می شود که گردن وزن سر را تحمل کند، در حالی که بافت های نرم گردن این امکان را پیدا می کنند تا التیام پیدا کنند.

در صورتی که تصادف شدیدی داشته باشید، گردن بند به عنوان یک اقدام احتیاطی بر روی گردن شما بسته می شود، تا آسیب دیدگی های احتمالی به گردن شما معاینه شود.

گردن بندها انواع مختلفی دارند که شامل گردن بندهای ساده، یکپارچه، نرم، گردن بندهای سفت با بالشتک هایی که از پلاستیک سفت آن محافظت می کنند، می شود. نرم یا سفت بودن گردن بندی که پزشک توصیه می کند به شدت گردن درد و مدت زمانی که باید آن را ببندید، بستگی دارد.

در صورتی که پزشک به شما توصیه کند گردن بند ببندید، در مورد نحوه پوشیدن و مراقبت از آن دستورالعمل هایی مخصوصی به شما ارائه می کند، اما به طور کلی باید از این دستورالعمل ها پیروی کنید:

گردن بند باید به اندازه ای سفت باشد که نتوانید سر خود را تکان بدهید و چانه شما نباید داخل گردن بند سر بخورد یا از روی آن بیرون بزند.

در صورتی که ریش یا موی بلندی دارد، باید خارج از گردن بند قرار بگیرند.

باید پوست زیر گردن بند را تمیز و خشک نگه دارید. از پودرها یا لوسیون ها استفاده نکنید، زیرا به بالشتک های گردن بند آسیب وارد می کنند.

هنگامی که  برای تمیز کردن گردن بند آن را از گردن باز می کنید، همیشه مطمئن شوید که هیچ ناحیه ای از پوست دچار التهاب نشده باشد. گردن بند طبی وسیله ای است که به صورت موقتی در درمان و تسکین درد گردن به شما کمک می کند. برای اینکه بیشترین بهره را از گردن بند ببرید باید گردن بند را به درستی ببندید.

یک گردن بند خوب موجب کاهش حرکت می شود، اما باعث ایجاد ناراحتی نمی شود، بنابراین اگر گردن بند باعث ناراحتی شما می شود، به پزشک اطلاع دهید

 

تراکشن

تراکشن یا کشش گردن یکی از روش‌های مورد استفاده‌ به منظور تسکین و رفع گردن درد و بهبود دامنه حرکتی به شمار می‌رود. تراکشن یا دستگاه کشش گردن به ملایمت گردن را به گونه‌ای می‌کشد که فضاهای بین مهره‌های گردنی را باز کند و فشار روی دیسک‌های آسیب دیده را موقتاً کاهش دهد. کشش گردن به صورت مستمر یا متناوب، کشش برای مدت کوتاه و سپس استراحت انجام می‌شود.

 

ماساژ

ماساژ درمانی توسط متخصص فیزیوتراپی ممکن است توصیه شود. ماساژدرمانی با فشارها و حرکاتی که بادست
بر روی پوست،ماهیچه وتاندون ها انجام میشود متیواند موجب کاهش فشار و گرفتگی عضلات شده و سفتی مفاصل را از بین ببرد و درد و گرفتگی درمان شود . ماساژدرمانی میتواند به شل و ریلکس شدنعضلات  گردن کمک کند.

کلینیک دکتر مرتضی رحیمی

طب سوزنی

طب سوزنی نیز یکی از گزینه‌های درمانی برای مدیریت وکنترل  درد به حساب می‌آید. پزشک متخصص در طب سوزنی معمولاً سوزن‌هایی را در پوست در امتداد گذرگاه‌های درد فرو می‌کند. متخصصین طب سوزنی بر این باوراند که این روش تولید اندورفین‌های خاصی را تحریک می‌کند که برای تسکین درد و دیگر علایم درد گردن و  فتق دیسک مفید هستند. متخصص طب سوزنی محل عصب مشخص تحت فشار و دامن زننده به درد را تعیین می‌کند و سپس سوزن‌ها را در جای مناسب فرو می‌کند. 

 

 

 

درمان خانگی

هنگام استراحت کردن حالت راحتی را بیابید که در آن موقعیت کمترین درد را در ناحیه گردن حس می‌کنید؛ می‌توانید حوله لوله‌ شده‌ یا بالشتی را زیر گردن قرار دهید تا بهتر بتوانید گردن را در حالت بدون درد نگه دارید.

سرد یا گرم کردن در مورد بیماری‌های گردن از نفوذ و تأثیرگذاری کافی برای فرو نشاندن التهاب برخوردار نیست، بنابراین می‌توانید هر روشی را که احساس بهتری به شما می‌دهد انتخاب کنید. کمپرس را، چه گرم باشد چه سرد، تنها هر بار ۲۰ دقیقه روی گردن قرار دهید و بین هر دو نوبت استعمال دست کم وقفه‌ای ۴۰ دقیقه‌ای ایجاد کنید. یخ یا منبع گرما را داخل حوله بپیچید و هرگز آن را مستقیم روی پوست قرار ندهید چون در این صورت پوست به شیوه ناخوشایندی می‌سوزد.

 

تغذیه و رژیم درمانی

خوردن غذاهایی که برای سلامتی ساختارهای بدن به ماکمک میکند درادامه عنوان شده است
اسیدهای چرب امگا ۳:این نوع اسید درماهی هایی مانندماهی سالمون،ماکرل وساردین وجوددارد و میزان التهابات شیمیایی دربدن را کاهش میدهد
آنتی اکسیدان وفیبر:شما باید درهروز ۵مرتبه سبزیجات و۲تا ۴مرتبه میوه مصرف کنید این مواد غذایی دارای مقدارزیادی آنتی اکسیدان وفیبرهستند
کلسیم  وویتامین دی:به دلیل اینکه درد گردن ناشی ازفرسودگی مهره های ناحیه گردن است پس باید استخوان های خود را سالم نگه دارید مصرف کلسیوم یکی ازموادی است که میتواند باعث سلامتی وحفظ استخوان ها شود همچنین شما برای جذب کلسیم دربدن به ویتامین دی نیازدارید بزرگسالان باید به صورت میانگین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی گرم کلیسم و۴۰۰ تا۸۰۰ IU ویتامین دی درهرروز مصرف کنند
منیزیم:پزشکان معتقدند که افزایش میزان منیزیم باعث سلامتی استخوان ها میشود درصورتیکه بدن شما میزان منیزیم کافی نداشته باشد درخطر ابتلا به گردن درد،گرفتگی ودردماهیچه ها قراردارد  این ماده درمیوه،سبزیجات،مغزیجات خوراکی،لوبیا،سویا وهمه غلات قراردارد
آب:نبودن آب کافی دربدن باعث ایجاد دردماهیچه ها میشود زمانیکه بدن شما خشک میشود میزان آب دفع شده ازبدن بیشترازمقدار آبی است که بدن دریافت میکندوباعث عدم تعادل درالکترولیت ومواد معدنی بدن که برای عمکلرد طبیعی عصب وماهیچه به آن نیازدارد میشود

 

درمان گیاهی

درمان‌های گیاهی معمولاً بر التهاب و درد ناشی از صدمه عضلانی ـ اسکلتی اثر می‌گذارد. اثر ضد درد یا تسکین بخشی بعضی از گیاهان خاص مانند ارنیقه، خشخاش ، اسپیره کوهی ، مخمر سنت جان اثبات شده است. از گیاهان ضدالتهاب معروف نیز می‌توان به بابا آدم، گل مینا و زردچوبه اشاره کرد. بعضی از این گیاهان مصرف خوراکی دارند و گروهی به صورت موضعی روی ناحیه آسیب دیده مالیده می‌شود.
پوست درخت بید سفید نیز یکی از مشهورترین گیاهانی است که برای درمان دیسک گردن و کمر و کاهش درد گردن و ناراحتی ناشی از آن به کار برده می‌شود.

 

عمل جراحی

جراحی به ندرت انجام میشود اما درصورتیکه درد گردن بوسیله درمان های بدون جراحی درمان نشود انجام جراحی نیازاست. همچنین درصورتیکه اختلالی مانند فشردگی شدید نخاع ایجاد شده باشد جراحی بایدبه سرعت انجام شود .

منبع : lumbar.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *